dejavnosti menu

Šola za župane in nevladne organizacije

30CNAF3

Sodelovanje je ključ do uspeha. Samo s sodelovanjem lahko oblikujemo zdravo skupnost. V Šoli za župane smo tokrat namenili največ pozornosti štirim aktualnim temam. Nevladne organizacije, ki so sodelovale pri oblikovanju aktulanih tem so pokazale izjemno pripravljenost in pristopile strokovno k predstavitvi le-teh. Predstavniki so dokazali kako pomembno je graditi mostove med občino in skupnostjo. Mostovi, ki predstavljajo boljše razumevanje potreb širše skupnosti, mostovi, ki so prepotrebni pri vzpostavitvi boljših življenjskih pogojev. Birokratsko kolesje je prepogosto prezapleteno in prepočasno, da bi se znalo pravočasno odzivati na stiske ljudi, je po koncu Šole povedal predstavnik SDja, g. Tomaž Horvat. Velikokrat se je že izkazalo, da je prepotrebno predhodno poznavanje delovanja nevladnih organizacij, da se pravočasno zaznajo težave in izzivi skupnosti.

Po zaključnem dogodku želimo nameniti nekaj vrstic tudi nevladnikom, ki so se udeležili predstavitev izbranih tem ter bili pripravljeni se soočiti s kandidati za župana. Razpravljali so o štirih različnih tema, pomembnih temah, ki so bile do sedaj nekoliko zapostavljene.

Zahvaljujemo se:

  • Društvu KO-RAK in PO-MOČ, pobudnikom za vzpostavitev PALIATIVNE OSKRBE NA TERENU in POSTAVITVE HIŠE HOSPIC na Goriškem.
  • Medobčinskemu društvu prijateljev mladine za Goriško in Inštitutu za mladinsko politiko Ajdovščina ter Zvezi klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije, ki se zavzemajo za KADROVSKO KREPITEV NEVLADNIH ORGANIZACIJ na Goriškem in Tolminskem.
  • Društvu UNI-TRI, ki se zavzema za SKUPNE PROSTORE na Goriškem.
  • GO! 2025 in Zvezi MINK Tolmin, ki si prizadevata za pomoč nevladnim organizacijam pri sodelovanju v programu EPK GO! 2025.
  • Rdečemu križu Slovenije OZ Tolmin, ki si želi postavitve DNEVNEGA CENTRA ZA STAREJŠE V Tolminu.
  • Zvezi MINK Tolmin, za predlog sprememb v javnih razpisih o dodeljevanju pomoči za turistične prireditve v občini Tolmin.

Društvu upokojencev Tolmin in Spominčica Zgornje Posočje za prisotnost pri iskanju skupnih rešitev pri izpostavljenih temah.

Za PALIATIVNO OSKRBO NA TERENU in HIŠO HOSPIC so bila izpostavljena konkretna pričakovanja. Predvsem zagotovitev sredstev za vzpostavitev mobilne ekipe in vzpostavitev Hiše Hospic v eni od občinskih nepremičnin. Izpostavljena je bila tudi potreba po vzpostavitvi rednega in dobrega sodelovanja s strokovnjaki za  paliativno oskrbo.

Pomembnost KADROVSKE KREPITVE NVO so upravičili z argumentom, da je za nadaljnji razvoj potrebno okrepiti profesionalizacijo nevladnega sektorja, da bo lahko v še večji meri razvijal dejavnosti in storitve za potrebe skupnosti ter krepil družbeno povezanost in solidarnost. Kadrovska krepitev sektorja bo doprinesla tudi k bolj učinkovitemu in uspešnemu odzivu na potrebe okolja ter s tem tudi k večjemu razvojnemu potencialu nevladnega sektorja.

Večini je skupen izziv iskanja ustreznih PROSTOROV ZA DELOVANJE. Predvsem organizacije, ki delujejo v interesu skupin občanov, pogrešajo prostorsko možnost organiziranja dogodkov, izobraževanj in druženja članov. Prav slednje je pogosto izražena potreba ljudi, kajti druženja prispevajo h kvaliteti bivanja in ohranjanja vitalnosti različnih kategorij prebivalcev. Vidi se potrebo po oblikovanju »skupnostnega centra«, v katerem bi našla svoj prostor društva, ki sodijo med družbene dejavnosti. Pri čemer je v mislih tudi možnost resničnega medgeneracijskega povezovanja, kar pomeni, da bi lahko tak center vključeval tako mladinske NVO, kot tiste, ki združujejo druge generacije ali skupine ljudi. Pridobitev ustreznih prostorov za delovanje NVO in redne zaposlitve sta ključni potrebi za uspešno in nemoteno delovanje NVO v zadovoljstvo članom in lokalni skupnosti.

EPK GO! 2025 in izzivi, ki so povezani s pripravo projektov. Izpostavljeno je bilo predvsem financiranje programov nevladnih organizacij s strani Mestne občine Nova Gorica in naslavljanje prioritet. Poudarek je bil tudi na večletnih razpisih MONG na področju kulture in povišanje občinskih sredstev. Izzivov je še veliko med drugim vlaganje v infrastrukturo na področju kulture, saj je kar nekaj stavb v slabem stanju. Predvsem si želijo dokončanje ureditve amfiteatra gradu Kromberk, ureditev sanitarij in zaodrja ter garderob ter pregled stopnic. Ureditev prizorišča »atrij MONG«, sanacijska dela pri drugih notranjih prizoriščih (Mostovna, KDNG, SNG, knjižnica).

Poudarjeno je bilo kako zelo je pomemben DNEVNI CENTER ZA STAREJŠE v Tolminu in sicer čimprejšnja priprava projekta in gradbene dokumentacije in poiskati vire financiranja. Izpostavljena je bila tudi dostopnost za osebe z različnimi vrstami oviranosti. Želja je tudi po novem prevoznem sredstvu, kombiju, za potrebe prevozov starejših iz podeželskih vasi.

Iskrena hvala vsem za aktivno sodelovanje. Verjamemo, da bomo vsi konstruktivno sodelovali še naprej.

Grgarske Ravne, 24. 10. 2022